Tipy na aktivity v okolí
Kvilda a okolí nabízí v každém ročním období příležitost prožít nádhernou dovolenou. V zimě můžete využít kilometry upravovaných běžeckých stop nebo sjezdovku přímo v obci, vhodnou zejména pro rodiny s dětmi. Zdatnější lyžaři si mohou zalyžovat na nedaleké sjezdovce Kobyla na Zadově. V letních měsících zase hraje prim především cykloturistika a pěší výlety a na své si jistě přijdou i milovníci houbaření.
Přilehlé okolí nabízí mnoho zajímavých cílů. Z těch nejznámějších je to především pramen Vltavy, Černá hora, Jezerní slať (jedno z nejchladnějších míst v ČR), Bučina, nabízející nádherné panoramatické výhledy, Březník, hrad Kašperk, rozhledna Poledník, či mnohé další.
Na svých běžkařských, cyklistických nebo turistických výletech si můžete udělat pauzu a navštívit lanové centrum poblíž Sport hotelu Olympia na Zadově nebo na Modravě. Je vhodné pro děti od 6 let i dospělé, a to jak pro úplné začátečníky, tak i pro zkušené pokořitele překážek v jiných lanových centrech.
10 důvodů, proč jet na Kvildu
Pramen Vltavy: Skvost Šumavy
Objevte pramen nejdelší české řeky Vltavy, který se nachází na jihovýchodním svahu Černé hory, nedaleko Kvildy. K prameni vede 6 km dlouhá stezka označená modrou turistickou značkou. Místo je známé svou bohatou faunou a flórou, včetně vzácných druhů jako rys ostrovid a tetřev hlušec. Rašeliniště kolem prameniště jsou domovem unikátního motýla žluťáska borůvkového.
Pramen je nejen přírodní krásou, ale i místem historického významu, kde se během 2. světové války nacházel pracovní tábor.
Oblast Pramenů Vltavy na Šumavě je domovem vzácných rostlin jako dřípatka horská, bradáček srdčitý a prstnatec májový. Celá lokalita patří do soustavy chráněných území Natura 2000 a je součástí Ramsarské úmluvy o ochraně nejdůležitějších mokřadů světa.
Kostel svatého Štěpána
Kostel sv. Štěpána, nacházející se v srdci Kvildy, má bohatou historii sahající do roku 1765. Původní dřevěná stavba byla zničena požárem v roce 1889 a nový kamenný kostel v novogotickém stylu byl dokončen v roce 1894.
Dominantou kostela je 174 kg vážící zvon zavěšený v roce 2002. Kostel dnes slouží nejen pro bohoslužby, ale také jako koncertní síň duchovní hudby.
Návštěvníci mohou rovněž vidět pietní místo s obnovenými náhrobky z původního hřbitova.
Minipivovar Pekárna Kvilda
Minipivovar byl založen v r. 2011. Je součástí vyhlášené Pekárny Kvilda. Na čepu mají stabilně světlou výčepní desítku „Desaterák“, světlý ležák „Dvanácterák“ a polotmavý speciál „Galapetr“.
V letních měsících nabízí výčepní potěšení „Osmerák“, což je světlá osmička vynikající k osvěžení i pochutnání.
Šumavské okno do života jelenů
se otevřelo u Kvildy v srpnu 2015. Ze zvláštních velkokapacitních posedů můžete sledovat krále českého lesa přímo v divočině, byť v oploceném prostoru o rozloze osm hektarů.
Dalším „lesním safari“, které můžete navštívit, je tříhektarový výběh pro vlky s vyhlídkovou lávkou v Srní. A když vyrazíte do nedalekých Borových Lad, můžete spatřit i sovy, které v šumavských lesích jinak uvidíte jen velmi těžko.
Z bývalého lomu je obří voliéra, ve které vám nad hlavou může prolétnout výr velký, puštík bělavý, kalous ušatý či sova pálená.
Vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy
Byla otevřena v roce 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky. Když budete stoupat od pramenů Vltavy po červené turistické značce úbočím Černé hory, určitě nepřehlédněte odbočku k dřevěné vyhlídce, asi 400 m od rozcestí.
Za hezkého počasí odtud můžete spatřit i Alpy. Ale i pohled na hraniční hřeben Velké Mokrůvky, masiv Třístoličníku, Trojmezné hory a Plechého stojí za to.
Infocentrum
Infocentrum prošlo v roce 2012 kompletní rekonstrukcí. Expozice je nově zaměřena na poznávání přírody Šumavy. Hlavním tématem interaktivní expozice v přízemí střediska je smrčina jako fenomén
Národního parku Šumava a to jak v zásahové, tak i bezzásahové formě. I v zimě, kdy je Šumava pod sněhem, se můžete projít zeleným borůvčím promítaným na podlahu zdejšího centra. V horním poschodí se nachází nový kinosál, s možností promítání ve formátu 3D, a návštěvníci si zde mohou vybrané filmy sami promítnout.
Rybí líheň v Borových Ladech
Unikátní projekt Národního parku Šumava. Unikátní je nejen proto, že ji mohou navštěvovat turisté a spolu s odborným výkladem tak získat informace o chování pstruhů, ale je také unikátní svou polohou.
Nachází se totiž v cca 900m nad mořem, tedy o mnoho výše, než je obvyklé pstruhové ryby chovat. Důvod, proč se i zde pstruhům daří, je mimořádně čistá voda, která se v Borových Ladech nachází.
Jezerní slať
Jedno z nejchladnějších míst v Česku. Patří k oblíbeným cílům návštěvníků, kteří nemají v oblibě dlouhé pochody.
Od parkoviště je to sem jen pár desítek metrů. I v parném létě tu ranní teploty občas klesnou pod nulu, v zimě můžete zakusit až minus 30°. Část slatě je přístupná po povalovém chodníku.
Jezerní slať
Jedno z nejchladnějších míst v Česku. Patří k oblíbeným cílům návštěvníků, kteří nemají v oblibě dlouhé pochody.
Od parkoviště je to sem jen pár desítek metrů. I v parném létě tu ranní teploty občas klesnou pod nulu, v zimě můžete zakusit až minus 30°. Část slatě je přístupná po povalovém chodníku.